среда, 4. новембар 2020.

BEZOPISNI BUŠMAN BROJ 4

Evo nas ponovo zajedno, družićemo se rješavajući bušmana bez opisa. Zadatak je jednostavan – rekonstruirati rad sastavljača, lako moguće i sa vašim originalnim varijacijama. Odsustvo opisa, spiskova pojmova, tabele kao u kriptogramki i sličnih standardnih pomagala, čini zadatak težim. Evo šta ga čini rješivim i izazovnim:

-          Sintagme (siva boja ispod crnog polja označava da počinju velikim slovom, u ovoj mreži su to sintagme 32 vodoravno i 32 uspravno)

-          Svi duži pojmovi su vrlo poznati (nekoliko manje poznatih pojmova su svi kratki i označeni su crvenom bojom broja u crnom polju, lijevi za uspravni pojam, desni za vodoravni)

-          U žutim poljima su suglasnici, u bijelim samoglasnici (na nekoliko mjesta u mreži te su skupine ključ za rješavanje)

-          U tamnožutim poljima su nefrekventna slova sa naše stare liste (Č, Ć, Đ, DŽ, LJ, NJ, Š, Ž), u današnjoj mreži nemamo DŽ I Ć.

-          sivo obojenje ispod, odnosno oko crnog polja,  označava pojam koji se piše velikim slovom

-          plavi broj u polju sa obrojčenjem označava pridjev, PLAVO KAO PRIDJEV (lijevi broj za uspravne, desni za vodoravne

-          crveni broj u polju sa obrojčenjem označava manje poznati pojam (lijevi broj za uspravne, desni za vodoravne)

-          zeleni broj označava kraticu

-          sivi broj označava množinu imenice (nema ga kod pridjeva u množini)

NAPOMENE:

-    ijekavica i etimologija

-   sintagma pod 30 uspravno/okomito ima alternative u drugom slovu (ovisno o jezičkoj varijanti). Izbor varijante utiče i na pojmove pod 38 vodoravno i 3 okomito/uspravno, Sve će štimati u obje varijante, zamijetićete i polovično sivo obojenje ispod crnih polja 3 i 38, veliko slovo je u jednoj od opcija… sve će biti jasno kad budete kombinirali

-   prihvatljive su varijacije dijelova mreže ako su uvršteni oblici ispravni i dovoljno poznati (opskurne stvari sa interneta nisu prihvatljive). Objavićemo prispjela rješenja po redu prijema, zajedno ćemo pogledati rješenja i varijacije.

-   prosječna dužina riječi 5.1, procent crnih polja 12.7 (bušman jeste malko crnji zbog nastojanja da rubni dijelovi mreže budu rješivi).

Zadatak je objavljen na četiri enigmatska bloga

http://dominikanac.blogspot.com/

https://enigmatika123.blogspot.com/

http://enigmatikatio.blogspot.com/

https://miroslavljevaenigmatika.blogspot.com/

VRIJEME OBJAVLJIVANJA 

20:00OPCIJA 1PDF ili JPEG zadatka sa svim gore navedenim olakšicama plus 9 upisanih slova (sva slijepa polja i ukrštanje dva crvena pojma)

 

20:45OPCIJA 2PDF ili JPEG  - dodano 10 slova

21:30RJEŠENJEPDF ili JPEG - originalna autorova verzija

22:00lista primljenih rješenja, utvrđivanje najuspješnijih

Komentari na blogovima će biti otvoreni, rješenja slati na e-mail hodzich@gmail.com (u bilo kom obliku, najlakše je otkucati vodoravne pojmove, ne brinite oko mogućih različitih opcija, sve će biti objavljeno svima na uvid…)

Dobru zabavu vam želimo

Hajro, Miroslav, Nedjeljko i Slavko

4 коментара:

  1. Pustio sam linkove koji minut ranije, evo oba (PDF i JPEG) rade.

    ОдговориИзбриши
  2. GREŠKA - polje gdje se ukrštaju 8 uspravno i 58 vodoravno treba biti žuto.

    ОдговориИзбриши
  3. Linkovi za 20:45 rade, greška u crtanju je ispravljena, evo ide i izvinjenje...

    ОдговориИзбриши
  4. Danas bi bolje pristajao naslov BEZUSPJEŠNI pa bi kratica bila BUB umjesto BOB. Bub ili Bob, idemo vidjeti šta je problem i kako dalje...

    Čini se da je veličina bušmana i nešto kraće vrijeme bilo problem. Sadržaj je bio kao i prije, naravno, nemoguće je predvidjeti gdje će rješavači zapeti.

    Ako ćemo se baviti teorijom (naravno da treba, nešto iskustva imamo) onda se čini jasnim da je koncept neprovediv na malom formatu, jednostavno je nemoguće, ili super teško, obezbjediti da rješavač ima više obećavajućih početaka. Ne može se svaki rad počinjati sa ASKA I VUK i TA(O)ČKA NA I. Ako ćemo se okretati manje poznatim i manje prepoznatljivim sintagmama onda će ići opravdane primjedbe da to nije dovoljno za početak. Toliko o početku sastavljanja, odnosno rješavanja. Veći format omogućava veći broj dužih pojmova, kombiniranje sa više nefrekventnih slova, skupinama i sl. S druge strane, traži više vremena i pitanje je je li zabavno rješavati satima, možda ima smisla ostaviti pa se vratiti, nekad jednostavno sine... Valja tražiti balans.

    Problem perifernih dijelova mreže je rezultat nemogućnosti da se i tu smjeste super prepoznatljive sintagme i skupine, Ovaj put sam bio relativno zadovoljan, u svakom uglu je bilo ponešto (3 sa sintagmama, desni donji sa hrpom nefrekventnih slova), no ipak je bilo teško. Možda ima smisla odustati od periferije i baviti se samo centrom (osnovna kombinacija sa dugim poveznicama isturenih krakova...), izgledalo bi čudno, ali bi rješavanje bilo lakše...

    Nisam imao puno smjernica (malo je komentara) pa sam mislio da je potrebno da se druženje završi iste večeri..., no možda neki imaju volje da se malko duže bave ovakvim zadacima..., oni koji su brži ne bi izgubili ništa ako rezultati i rješenja budu objavljeni sutra ujutru, ili naredne večeri.

    Kolor kodiranje ima nekoliko mana, vjerujem da je ipak smisleno. Najprije, treba usvojiti logiku, ponešto zapamtiti... bilo bi praktično da svaki rješavač odabere način kako će na svom predlošku označiti gdje su pridjevi, množine, velika slova... Ja mogu poboljšati grafički dio, ali opet ni kolor printer nije spas, presitno je da bi se vidjele razlike. Dakle, oznake treba sa monitora prenijeti na svoj predložak na neki svoj način.

    Upisivati više slova je opcija koja se nameće no više slova je i manje istinskog bezopisnog rješavanja. Više zadataka će značiti više iskustva, napredak... isto vrijedi i za komentare, prijedloge ... vidimo se za dva tjedna, hvala svima.

    ОдговориИзбриши