Je li zadatak bio teži, nogomet zanimljiviji ... nego prošlog puta, ne znam, možda ćemo čuti od rješavača.
Svima hvala na učešću, nastavljamo dalje, nadam se, unapređujući sve što možemo. I dalje je otvoreno pitanje prezentiranja rada u Excelu kako bi rješavačima bilo kaše... Ja nisam u stanju to napraviti, ako imamo dobrovoljca da pomogne bićemo zahvalni.
Evo kako su pristizala rješenja
21:12 Nedjeljko Nedić
21:20 Luka Pavičić
21:23 Radoja Racanović
21:29 Marko Mihaljević
21:42 Božo Miljević
21:56 Svetlana Jorgaćijević
21:59 Zdravko Kubat
22:02 Dragiša Cetić
Ovdje možete vidjeti originale pristigle na moj e-mail. Ima nekih malih varijacija, neriješenih polja..., pogledaću detaljnije kasnije, mislim da su Nedjeljko i Radoja „kopirali“ original.
http://abcitdcom.ipage.com/RJESENJA.pdf
http://abcitdcom.ipage.com/RJESENJA.pdf
**********
Pogledah na miru primljena rješenja i evo ih pa uporedite. Crvena su slova koja se razlikuju od mog originala, ne znači da su pogrešna, možda i jesu. Mislim da je bolje ovako nego da ja opisujem razlike i spekuliram o uzrocima. Klikom na svaku od mreža otvarate uvećanu verziju.
KOMENTARI
LUKA Zahvala autoru na zanimljivom satu zabave sa kombiniranjem slova. Doduše, 15-ak minuta izgubih na crtanju bušmana u excelu.
Sad vidim da imam i "izmicati" umjesto "isticati","Ćamil" umjesto "Ćiril",nađe se .
DRAGIŠA Nisam se uopšte sjetio tog pojma! A desni gornji ćošak me je uništio!
Nisam baš siguran ni oko ona tri uspravna nefrekventna slova, mislio sam
da je neko prezime a sad vidim da je možda ČUNJIĆ! Pa NJEGA! Možda!
Čekam original!
Pozdrav svima
ZDRAVKO Počeo sam lijepo u 20.00 sati. Odmah sam vidio da je Z(N)AVRŠAVANJE, a
odmah zatim i ZAMRZNUĆE. Poslije 2 minuta mi zazvoni telefon, što sam i
očekivao.
Negdje oko 20.55 sam iznova "zavrnuo rukave" i posvetio se
bušmanu, mada sam razmišljao hoću li ili neću to ostaviti za sutra.
AĐUTANT je došao brzo, a odmah i MRAČNJAŠTVO. Na kraju sam poslao to što
sam uspio riješiti za to vrijeme. Ove ćoškove sam mogao završiti bez
problema. Lijep bušman, dosta lijepih riječi, lijepa prožetost. Pozdrav za sve učesnike. Hvala Hajri na zadacima!
Ova sintagma ZEMLJŠNI URED je prosto mamila da se od nje krene sa rješavanjem. Međutim, nikako je se nisam mogao sjetiti, tako da mi je napravila najveći problem i oduzela najviše vremena. Tek kada sam se kanuo nje, uočio sam ZOOLOŠKI VRT i pridjev ZAUZET, tako da sam sa rješavanjem krenuo “od početka”. Kada sam upisao ZAMRZNUĆE, odmah sam uočio da je prvi pojam u 7. koloni pridjev (UZAK), nakon čega mi je sinulo je prva riječ u traženoj sintagmi povezana sa zemljom. Dalje je bilo lako - trebalo je samo otići na HJP i tamo potražiti rješenje.
Paradoksalno je, međutim, da mi “otkriće” te sintagme nije olakšalo, već komplikovalo dalje rješavanje. Ovo zbog toga što sam odmah u 11. koloni upisao TIK-TAK i potom se “ubio” tražeći 14-oslovni pojam (u E redu) koji završava na -ant i koji bi po logici trebao da počinje sa neo-. Tek kada sam riješio donju lijevu polovinu lika, uključujući prezime GERASIMOV, vidio da tu ništa drugo ne može osim NEUIGRANOST i da je prvi pojam u 11. koloni u stvari TIK-TOK (kojeg uzgred rečeno nema na HJP).
Gornji desni ugao takođe nije bio lako rješiv. Trebalo se sjetiti množine DIEDRI i glagolske imenice PUDRANJE. (Nisam mogao vjerovao da tu nema oznake za veliko slovo i da tu ne treba upisati Podrinje.)
Na kraju sam i ja stao na ŽULJIĆ upisavši umjesto njega ČUNJIĆ te kvrčiti umjesto kvržica i njega umjesto ljeto. Ne bijaše, međutim, četveroslova ?TAG sa samoglasnikom mjesto upitnika.
Hvala Miroslave, lijepo si to poslozio.
ОдговориИзбришиAko nista drugo (a ima i bice i to drugo, sta god bilo...), sad urednici mogu autorima reci - sastavljaj kao da ce biti rjesavano bez opisa. Nerealno u praksi, naravno, ali zanimljivo u prici o redefiniranju enigmatike. Znanje kroz razonodu je lijepo zvucalo, i sada je OK, ali mi se cini vrednijim da rjesavaci kopaju po glavi za onim sto sigurno znaju (ali su zaboravili jer se komunikacija i interakcija svela na minimum...), nego da "uce" nova znanja koja nisu znanja. Tu lijepu staru maksimu o ucenju kroz zabavu mozemo ozivjeti drugacijim zagonetkama, no to je druga tema.
Opisi ce ostati i tako treba (i u njima je jezik koji moze biti zanimljiv i oplemenjavajuci), ali sadrzaj mreza treba pogledati kao listu pojmova i upitati se je li to to s aspekta rjesavaca. To sto u mrezi ti pojmovi cine nekakvu impresivnu bjelinu ne povecava njihovu vrijednost u oku rjesavaca. Rjesenje je u balansu... vrijedi i za kritiku.
Srdacan pozdrav.
Dobro je dok ima ljudi koji istražuju i pokušavaju naći nešto što može trgnuti preostalu šačicu zainteresovanih rešavača. Bojim se samo da u toj šačici više i nema rešavača, već da je ostalo nekoliko sastavljača koji pokušavaju da nađu bilo kakav smisao u onome čime se bave...
ОдговориИзбришиOvako zahtjevni zadaci sigurno nisu za širu publiku. Vezu sa tim najvažnijim segmentom enigmatske populacije možda mogu imati naglašavanjem kriterija rješivosti. Ako ovakvom sadržaju i dodamo nekoliko manje poznatih pojmova koji se ne ukrštaju, naravno uz standardno opisivanje svih pojmova, dobićemo sastavak bez bjelina ali će rješavači biti zadovoljniji.
ОдговориИзбришиEnigmatska izdanja opstaju, znači da još uvijek postoji publikum. I za izdavače i za enigmatiku generalno bi bilo dobro kad bi našli način da koristeći internet i pametne telefone dopremo do šire publike. Valja početi sa laganim i prijemčivim zadacima, prilagođenim telefonskom skrinu... pa na eventualnom uspjehu graditi promociju enigmatike i izdanja (papir će uvijek biti najbolji medij za rješavače). Možda je i bilo pokušaja, moji su ostali na idejama i razgovorima. Vjerujem da su blogovi ohrabrili ponekog novog, no ipak su to okupljališta enigmata ne baš privlačna za običnog rješavača. Ova moja korona enigmatika (osmice i bezopisni bušmani) su eksperimenti uz učešće i kolegijalnu pomoć nekolicine. Lijepo i pozitivno... idemo dalje po Žarkovoj maksimi.